Blog · Moje výtvory · pletenie

Svetrík Letný vánok

Asi pred tromi rokmi som si kúpila krásnu lace priadzu, čiže príšerne tenučkú, jemnú a hebkú priadzu LACE od značky DROPS, ktorú zvyknem používať na pletenie jemnučkých krajkových šálov. Je zo zmesi alpaky a hodvábu, čo jej dáva  jemnosť , makkosť, krejivosť a zároveň pevnosť. Musím poverať, že z alpaky robím mimoriadne rada.

Veľmi rada pracujem s touto priadzou, na šály som si už tak zvykla, že v zime už ani nič iné na krk neoblečiem, lebo sú tak akurát hrejivé, mäkkučké a zároveň veľmi pekné a aj farebne okaté.  Lenže teraz bolo leto, zima ďaleko, tak som rozmýšľala, čo z nej upliesť, aby to bolo nositeľné aj v lete. Keďže som mala až dve klbká, bolo to dosť na ľahučký letný  svetrík.

Na Ravelry som objavila tento vzor od autorky Samanthy Kirby, ktorý sa volá Hidden cove. Okamžite som vedela, že to je to pravé pre moju priadzu a kúpila som si návod.

Vzor ma zaujal zaujímavým lemom, ktorý pripomína tkanú látku a oživuje inak veľmi jednoduchý svetrík, ktorý je pletený celý hladko. Okrem toho, konštrukcia svetríka je tiež šikovná – pletie sa celý v jednom kuse, od hora smerom dole. To znamená, že odpadá otravné zošívanie, ktoré by bolo  navyše dosť viditeľné na tak jemnom úplete. Svetrík som robila podľa vzoru, s jediným rozdielom, že pôvodný model má dlhé rukávy, ja som sa rozhodla spraviť trojštvrťové.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Raglánový rukáv pletený vcelku s predným a zadným dielom
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sveter Hidden cove
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Lem pletený tkaným vzorom

Tkaný vzor vyšiel veľmi efektne, bol veľmi jednoduchý.

Svetrík som nestihla dokončiť to leto, tak som ho na čas odložila, že ho dokončím ďaľšiu jar. Trošku ma od dokončenia odrádzalo aj to , že počas pletenia tkaný vyor dosť sťahoval ostatnú pleteninu. Bála som sa, že aj po napnutí bude sveter aj tak trochu nazberkaný. Tak sa stalo, že som jeho dokončenie odložila až na 3 roky. Keď som ho pred pár dňami objavila v krabici s nedokončenými vecami a zistila som, že mu chýba už len kúsok rukáva, rozhodla som sa, že ho musím dokončiť, aj keby výsledok nestál za veľa. Dokončený som ho vyšpendlila . Táto vlna je dosť pružná, koniec koncov aj pri šáloch musím pleteninu riadne napnúť, takže aj tkané časti povolili a výsledok ma veľmi potešil.  Svetrík je ľahučký ako vánok, príjemný na letné rána alebo večery. Teším sa, zajtra by mal mať premiéru.

Sveter Hidden cove
Sveter Hidden cove

P.S. Tentokrát žiadne foto Graffity s mojím dielkom, vzhľadom na ostré pazúriky a veľmi jemnú vlnu by to nemuselo dopadnúť dobre:)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s